Równik Słońca

O tym, że Ziemia nie krąży "obok" Słońca moża przekonać się jeszcze w inny sposób: Z obserwacji wiadomo, że równik Słoneczny jest nachylony pod kątem 7,5 stopnia względem klasycznej orbity ziemskiej. U naszego Teoretyka byłby to zapewne kąt między płaszczyzną równika słonecznego a płaszczyzną wyznaczoną przez trzy punkty: środek Słońca, położenie Ziemi podczas równonocy wiosennej i równonocy jesiennej. Z powodu tak małego kąta równik słoneczny jest widoczny pod niemal stałym kątem - dopuszczalne byłyby jedynie odchylenia do 7,5 stpnia w jedną lub drugą stronę. Gdyby zaś rację miał p. Najda, to odchylenia powinny być znacznie większe, gdyż czasami patrzylibyśmy na Słońce bardziej od strony północnego bieguna Słońca (zima), a po pół roku od strony południowego (lato). Maksymalne odchylenia powinny wynieść od 23,5 stopnia w jedną i tyle samo w drugą stronę. A tego, mimo wielu lat badań i pomiarów, nikt nie zaobserwował.

Wygląd nachylenia równika Słońca łatwo sobie wyobrazić rysując orbitę ziemi w obu układach. Następnie należy zaznaczyć równik słoneczny i wybrać odpowiednie pozycje Ziemi na orbicie.

Zacznijmy od Modelu Mariusza Najdy:

Model Mariusza NajdyModel Kopernika

Widok równika Słońca z Ziemi

Pozycja ZiemiModel Mariusza NajdyModel KopernikaFakty obserwacyjne
Pozycja 1.
Pozycja 2.
Pozycja 3.
Pozycja 4.


W modelu Mariusza Najdy ustawienie równika Słońca np. na wiosnę może być zupełnie inne niż przedstawione, ale to w niczym nie przeszkadza w naszych rozważaniach, gdyż różnica między kątami patrzenia na równik zimą i latem zmienia się o 47o, więc w którymś momencie równik "wygnie" się jeszcze bardziej niż to zaznaczono. A zatem odstępstwo od obserwacji będzie jeszcze większe.

Powrót


Manifo.com - make your own free website