Planety zewnętrzne w koniunkcji ze Słońcem

Z ustawienia planet jakie zaproponawał Mariusz Najda - patrz strona Orbity planet - wynika, że planety zewnętrzne nigdy nie są widziane w pobliżu Słońca.
Wniosek taki dostrzega sam Mariusz Najda, co dobitnie podkreśla w swoich tekstach:
Cytat:
"Nigdy przecież planety leżące za Ziemią takie jak Mars czy Jowisz nie są i nigdy nie były widziane w czasie dnia w okolicach Słońca.....co potwierdzało by słuszność obecnej teorii. Możecie to sprawdzić na wspomnianych symulatorach nieba."
Skoro możemy, to sprawdźmy. Weźmy np. dzisiejszą datę tj. 18. czerwca 2013 r., ustawmy aktualną godzinę - 20:30 i zobaczmy co pokazuje symulator "Stellarium". Poniżej załączam zrzut ekranu:

Rys. 1.
.
Na rzucie ekranu zaznaczono również odległość kątową między Słońcem a Jowiszem, wynosi ona, jak widać, ok. 25 minut kątowych czyli mniej niż średnica Słońca.
A zatem symulatory nieba jak najbardziej zaprzeczają tezom Mariusza Najdy.
Zawsze można powiedzieć, że to tylko symulacje, zatem przejdźmy do prawdziwych obserwacji:
Wcześniej wspominałem o problemach związanych z dzienną obserwacją planet w warunkach ziemskich, więc nie będę się powtarzał.
Jest jednak jedna sytuacja, która umożliwia takie obserwacje - całkowite zaćmienie Słońca.
Można wówczas dostrzec planety w niedalekich odległościach od Słońca za pomocą zwykłej lornetki. Poniżej podaję przykłady rzeczywistych obserwacji planet w pobliżu Słońca podczas całkowitych zaćmień:
  • 12 maja 1706, Saturn 2o od Słońca
  • 29 maja 1919, Mars niecałe 5o od Słońca.
  • 21 czerwca 2001, Jowisz 5o od Słońca.

Dygresja.
Podczas ostatniego całkowitego zaćmienia widocznego z terytorium Polski - 30 czerwca 1954 r. (można je było obserwować m.in. w Suwałkach) miało miejsce niezwykle rzadkie zjawisko: połączenie całkowitego zaćmienia Słońca i zakrycia Jowisza przez tarczę słonczną.
Aby to było możliwe, to aż 4 ciała niebieskie musiały ustawić się w jednej linii: Ziemia, Księżyc, Słońce i Jowisz. Warto zobaczyć to zjawisko w darmowym symulatorze Stellarium. Aby tego dokonać należy "wyłączyć" atmosferę, żeby było widać Jowisz w dzień, mocno przybliżyć obraz, ustawić datę: 30 czerwca 1954 r., godz. 11:00, a jako lokalizację wybrać Suwałki. W celu uniknięcia długiego czekania można przyspieszyć projekcję. Będzie ona miała następujący przebieg:
30 czerwca 1954, godzina 11:16 - Jowisz znika za tarczą słoneczną,
godzina 13:48 - początek częściowej fazy zaćmienia,
godzina 15:00 - początek całkowitej fazy zaćmienia,
godzina 15:02 - koniec całkowitej fazy zaćmienia,
godzina 16:10 - koniec częściowej fazy zaćmienia,
1 lipca 1954, godzina 4:10 - Jowisz wyłania się zza Słońca. Wyłanianie się Jowisza rozpocznie się ok. 4 minuty po wschodzie Słońca i potrwa ok. kwadrans.
Koniec dygresji.


O koronografach wspominałem już w poprzednim punkcie. Dzięki nim można zarejestrować planety za dnia, gdy znajdują się w pobliżu tarczy słonecznej. Tu załączam tylko jedno takie zdjęcie.
Wyraźnie widać Mars w okolicach Słońca.

Rys. 2.
.

Inne zdjęcia, wraz z objaśnieniami można obejrzeć na podstronie koniunkcje planet zewnętrznych ze Słońcem.
Pozwolę sobie przytoczyć jeszcze raz pewien cytat:
"Nigdy przecież planety leżące za Ziemią takie jak Mars czy Jowisz nie są i nigdy nie były widziane w czasie dnia w okolicach Słońca.....co potwierdzało by słuszność obecnej teorii."
Jak widać słuszność ta została potwierdzona.


Bardzo bliską koniunkcję Jowisza ze Słońcem zarejestrował koronograf STEREO-B. Opublikowano to nawet na serwerach NASA jako film.
Na tym filmie widać zbliżanie się Jowisza wraz z księżycami do Słońca na odległość kątową tak małą, że niknie za pierścieniem przesłaniającym tarczę. Film można pobrać z serwerów NASA. Oto adresy:

http://stereo.gsfc.nasa.gov/img/stereoimages/movies/JupiterCOR1zm.mpg

lub w lepszej jakości:
http://stere o.gsfc.nasa.gov/img/stereoimages/movies/JupiterCOR1zm_best.mov

Jak widać fakty obserwacyjne są okrutne dla modelu Mariusza Najdy.

Powrót
Manifo.com - make your own free website