Gwiazda Polarna


Zanim przejdę do konkretów, pragnę zauważyć, że Mariusz Najda nie jest bynajmniej zwolennikiem geocentryzmu. Przedstawia on własny, dość oryginalny pomysł. Ale co go skłoniło do odrzucenia Modelu Kopernika?
Według Mariusza Najdy, gdyby Kopernik miał rację, to Gwiazda Polarna powinna zmieniać położenie na niebie wskutek ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca. Wyjaśnia to w poniższy sposób (zachowana pisownia oryginału):
"[...]Ta Oś obrotu jest skierowana na Gwiazdę Polarną. Względem tej gwiazdy wytyczamy na Ziemi Północ.[...] Jak na razie całkiem fajnie ... Wygląda to mniej więcej tak, jak na poniższym rysunku ...

Rys. A.

Lecz co się dzieje z naszą Gwiazdą Polarną ? Czy Gwiazda Polarna porusza się po Niebie, aby stanąć na Osi Obrotu naszej malutkiej Ziemi ? Wygląda na to, że tak.... Ale Jakim Cudem ? Zagadka czy Cud, a może bzdura?
Umieście na południowej części Osi Obrotu Ziemi - Krzyż Południa, czyli Układ Gwiazd, na który jest ta linia skierowana... podobnie jak to ma miejsce na półkuli północnej z Gwiazdą Polarną. Przedstawia to poniższy rysunek.

Rys. B.
Następnie zacznijcie obracać Ziemią po orbicie i jednocześnie spróbujcie "nachylać" nią do Słońca zwrotnikami Raka i Koziorożca by uzyskać lato na półkulach Ziemi. Nie zapomnijcie o tym, żeby w czasie swoich prób stale utrzymywać Oś obrotu Ziemi w okolicach Gwiazdy polarnej i Krzyża Południa. W "kopernikowskim "układzie nie da się tego wykonać !!! O tym fakcie wiedzą nawet uczniowie w Gimnazjum. Przy "nachylaniu" Ziemi Zwrotnikami Raka i Koziorożca, Oś Obrotu Ziemi przesunie się o kąt blisko 10o
[Skąd ta wartość? - przypis Ł.F.] i kieruje się na inne Gwiazdy - co jest przecież Nonsensem gdyż w naturze nigdy coś takiego nie występuje. Można też założyć, że Gwiazda Polarna lub Krzyż Południa poruszają się po niebie i nawet obliczyć to matematycznie. Co będzie kolejną bzdurą. Przecież Gwiazdy nie poruszają sie po niebie i widać to gołym okiem. Stoją w miejscu !!! Utrzymują między sobą stałe odległości tworząc Gwiazdozbiory np. Mały i Duży Wóz oraz wszystkie inne."

Mariusz Najda nie wiedzieć czemu zmienia kierunek ustawienia osi obrotów Ziemi, który (pomijając precesję) powinien być stały. Ale zostawmy to w spokoju.
Podstawowym błędem Mariusza Najdy jest to, że nie zdaje on sobie sprawy z ogromu odległości międzygwiazdowych. Nieco lepiej rzeczywistą sytuację przedstawia rysunek poniżej. Orbitę Ziemi przedstawiono jako niewielki czerwony odcinek na dole (w rzeczywistości jest to niewielki okrąg, a właściwie elipsa narysowana prostopadle do płaszczyzny rysunku), zaś Gwiazdę Polarną jako punkt na górze. Jak łatwo zauważyć kąt pod jakim jest widziana Gwiazda Polarna niemal się nie zmieni. Ale to jeszcze nie wszystko. Aby zobrazować prawdziwą odległość Gwiazdy Polarnej od Słońca i zachować rozmiary orbity ziemskiej z tego rysunku (odcinek o długości 4 mm), wówczas Gwiazdę Polarną należało by umieścić w odległości ok. 56 km od Słońca. Oś Ziemi cały czas jest skierowana w kierunku pionowym czyli praktycznie pokrywa się z kierunkiem patrzenia na Gwiazdę Polarną.
Kąt jaki powstaje jest rzędu tysięcznych części sekundy kątowej. Dla porównania zdolność rozdzielcza oka nieuzbrojonego wynosi ok. 1 minutę kątową. To wyjaśnia sprawę braku przesunięcia omawianej gwiazdy w ruchu rocznym Ziemi i pokazuje, że zarzuty Mariusza Najdy wobec Modelu Kopernika są całkowicie chybione.


Rys. 1.

Dodatkowo Mariusz Najda nigdzie nie napisał skąd mu wyszedł wynik przesunięcia Gwiazdy Polarnej o ok. 10o.


Powrót
Manifo.com - make your own free website