Fazy Wenus

Jaki będzie maksymalny stopień oświetlenia tarczy Wenus w modelu Mariusza Najdy?
Przypomnijmy jeszcze raz widok Układu Słonecznego wg Mariusza Najdy:

Rys. A.


Co przede wszystkim rzuca się w oczy?
Otóż Wenus cały czas jest "przed" Słońcem, gdy patrzymy z Ziemi, najwyżej odsuwa się lekko na boki. W takim ustawieniu tarcza planety nigdy nie będzie w całości oświetlona. Oświetlona będzie głównie strona przeciwna, a więc nigdy nie zobaczymy Wenus nie tylko w pełni, ale nawet oświetlonej w stopniu większym niż pewna faza graniczna.
Tę graniczną fazę można wyliczyć na podstawie posiadanych informacji. Są to stosunkowo żmudne obliczenia, dlatego aby nie zakłócić toku "narracji", zamieściłem je na podstronie Obliczenia fazy.

Tutaj podaję gotowy wynik: Tarcza Wenus może zostać oświetlona maksymalnie w 51% powierzchni swojej tarczy.
Fazy Wenus w modelu Kopernika
W modelu Kopernika fazy Wenus przebiegają podobnie jak fazy Księżyca, tj. od nowiu do pełni. Nów pojawia się wtedy, kiedy jest oświetlona przeciwna strona Wenus niż ta, którą widzimy. Mamy z tym do czynienia, kiedy Wenus znajduje się między Ziemią a Słońcem. Wtedy tarcza Wenus jest największa. Pełnia pojawia się, gdy jest oświetlona ta sama strona Wenus, na którą patrzymy. Wówczas Wenus znajduje się po przeciwnej stronie Słońca. Jej tarcza jest wówczas najmniejsza.
Zaobserwowanie w warunkach ziemskich fazy bliskiej pełni jest niezwykle trudne, ze względu na prosty fakt, że między Wenus a Ziemią znajduje się Słońce, a więc mamy dzień. Chyba wszyscy z doświadczenia wiemy, że za dnia obserwacje gwiazd i planet są niemożliwe.
Mariusz Najda zdaje się w ogóle ignorować istnienie tej przeszkody obserwacyjnej.
Tę kwestię już poruszaliśmy omawiając planety zewnętrzne w kątowej bliskości Słońca, zatem nie będziemy już do niej wracać.
Zobaczmy jednak chociaż tyle, ile daje się zaobserwować:

Rys. 1.


Jak widać na sekwencji zdjęć pierwsza - najmniejsza tarcza Wenus jest oświetlona w około 75%, a więc w znacznie większym stopniu niż by to wynikało z Modelu Mariusza Najdy.


Powrót

Manifo.com - make your own free website